026-34528395
پارس رزم

تاریخچه تکواندو

تاریخچه تکواندو نقاشی های مقبره های کاججوچونگ و میونگ چانگ

قدمت این رشته با توجه به نقاشی های دیواری و نقاشی های مقبره های کاججوچونگ و میونگ چانگ در کره شمالی (منچوری غربی) به 20 قرن پیش برمی گردد. این باعث می شود که تکواندو بیش از سایر ورزش های معروف در شرق آسیا مانند کاراته و کونگ فو کهن تر شود. شواهد محکمی وجود دارد که شکل مدرن تکواندو با انضباط سبک نظامی در دوران سلسله گوجوریانو در کره شمالی (37 قبل از میلاد تا 68 میلادی) مطابقت دارد.

فدراسیون جهانی تکواندو (WTF) در سال 1973 با مشارکت 18 کشور جهت حمایت سیستماتیک از فعالیتهای مربوط به تکواندو در سراسر جهان تشکیل شد. دو ماه پس از تأسیس فدراسیون جهانی ، اولین دوره مسابقات جهانی تکواندو در سئول برگزار شد و از آن زمان هر دو سال به طور منظم برگزار می شود. وزنه های زنان نیز از سال 1987 در این مسابقات گنجانده شده است. مقرهای فدراسیون جهانی تکواندو در کوکیوین سئول واقع شده است.

 تکواندو در سال 1347 وارد ایران شد و در سال 1349 اولین کلاس آموزشی آن با حدود 75 شرکت کننده شناخته شد. تکواندو در ابتدا زیر نظر فدراسیون ورزشهای رزمی فعالیت می کرد ، اما در سال 1973 پس از چند سال به فدراسیون مستقلی تبدیل شد. اولین نمایشگاه بین المللی ایران در مسابقات تکواندو قهرمانی سال 1975 در سئول کره جنوبی بود که تیم ایران در وزن چهارم حسین بازازاده موفق به کسب مدال برنز شد.

 اولین مسابقه رسمی عنوان قهرمانی کشور ایران در سال 1978 در سالن شهید افراسابی برگزار شد. مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه نیز در سال 1974 آغاز شد ، زمانی که تیم ملی ایران برای اولین بار در سال 1978 در دور سوم شرکت کرد و دو مدال نقره ، 5 مدال برنز و یک عنوان سوم کسب کرد.

 از سال 1999 ، ایران همیشه دومین نیروگاه جهانی و آسیایی پس از کره جنوبی در مسابقات جهانی و آسیایی بوده است. افتخارات تکواندو در جام جهانی بازی های آسیایی و المپیک مهمترین ورزش وزنه برداری و کشتی ایران را نیز تقویت کرد.

مجید افلاکی و هادی آل سای اولین مدال طلای ایران را در مسابقات جهانی در سال 1999 به دست آوردند. هادی سای درخشان ترین چهره تاریخ تکواندوی ایران است ، زیرا او در مسابقات جهانی (1999 و 2115) یک مدال طلا و چهار طلا کسب کرد. مدال در مسابقات جهانی تکواندو در المپیک آتن ، علاوه بر اولین تکواندوی ایران. طلا در بازی های المپیک

تکواندو کاراته نینجا کمربند